Mistik YOGADANS

IMG_7968

Yoga-Dans, Yoga’nın dinamik-akıcı bir formudur. Beden, Zihin ve Ruhun neşeli birliğidir.

Yoga duruşları (asanalar) , Kutsal Hint dansları, modern ve geleneksel dans figürlerinden esinlenip harmanlanarak geliştirilmiştir.

Her bir duruş, müzik eşliğinde harekete bağlanır ve evrendeki bir enerji formunu  (yin-yang, feminen-maskülen enerji görünümleri ) temsil eder. Tıpkı her birimizin evrenin mikro düzeyde bir örneği olmamız gibi,  her birimizin içindeki bu enerjileri beden-zihin-ruh birlikteliğinde aktive etmek suretiyle,  sağlığın iyileştirilmesi ve geliştirilmesi sağlanır.

Yoga-Dansta gözleri, boynu, kalçaları, ayak duruşlarını, omurgayı, nefes çalışmasını, mudraları ( el duruşları), zihinde canlandırma çalışmasını, kalp merkezini, ruhumuzu ve spiritüelliğimizi kullanırız. Yani sahip olduğumuz herşeyi kullanırız. Her duruşla, her mudrayla, her nefesle ‘bir oluruz’. O duruş, o mudra, o nefes ‘oluruz’. Bütünüyle beden, zihin ve ruhun uyumunu yaşarız.

Yoga-Dans’ın Faydaları:

Yoga-Dans ile Yoganın iyileştirici tüm faydalarının sağlanmasının yanı sıra;

Göz hareketleri ile gözlerin arkasındaki göz damarları güçlenir.

Mudralar parmaklardaki sinir uçlarına, ayak duruşları ise baskı noktalarına dokunur. Tüm bunlar sinir sistemimize faydalı etki eder.

Duruşlar bedene denge ve dayanıklılık getirir.

Sağ ve sol beyin fonksiyonlarının eş zamanlı çalışması sağlanır.

Nefes çalışması oksijen akımını geliştirir.

Zihinde canlandırma gücü gelişir.

Neşe ve huzur deneyimlenir.

Video – Mistik YogaDans – Kirtana Yasemin